
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Terminals | 8 |
| Dropout Voltage | 160 mV |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 500 mA |
| Input Bias Current | 500 µA |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Current Limit | 550 mA |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Reference Voltage | 1.295 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
Stock: 195
Distributors
pcbx
Unit Price$4.16180
Ext.Price$4.16180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.16180 | $4.16180 |
| 10 | $3.37954 | $33.79540 |
| 25 | $3.30349 | $82.58725 |
| 50 | $3.22915 | $161.45750 |
| 100 | $3.15649 | $315.64900 |
| 300 | $3.08544 | $925.63200 |
| 500 | $2.97065 | $1485.32500 |
| 1000 | $2.86013 | $2860.13000 |
| 3000 | $2.75373 | $8261.19000 |
| 5000 | $2.74689 | $13734.45000 |
